Telefon: 0(532) 695 52 14
Çalışma Saatlerimiz: 09:00-19:00

SERAMİK

Doğal taşlar insanlık tarihinin başladığı ilk zamanlardan bu yana kullanılan en temel yapı malzemeleridir. Ilk zamanlarından itibaren sıcak soğuk bütün iklimlere uyum sağlayabilen farklı özelliklerdeki taşlar, en büyük binalardan en küçük evlere kadar tüm mimari yapılarda kullanılmıştır. Özellikle avrupada en önemli yapı malzemelerinden biri olan taşlardan yapılan binalar onca zaman geçmiş olmasına rağmen hala sapasağlam ayakta durmaktadırlar. Bu kadar kuvvetli olmasına rağmen taşlar, modern teknoloji ürünü çimento gibi yapı malzemeleri ortaya çıkınca eski değerini kaybetmiştir. Bunun en önemli sebebi de taşın işlenmesinin, şekil verilmesinin, taşınmasının zor olması. Ne kadar daha sağlıklı ve uzun ömürlü olursa olsun, genel kullanımı durma noktasına gelmiştir desek yanlış olmaz. Son zamanlardaki sağlıklı yaşam modası ve akımı diyelim, sayesinde tüm hayat tarzımızda bazı değişiklikler olmaktadır. Sağlıklı olduğu bilinen ahşap ve taşın yeniden mimari bir yapı malzemesi haline dönüşmeye başlaması da bu sebeptendir. Dekorasyon malzemesi olarak zaten yoğun ilgi gören taş, temel mimari yapı malzemesi olarak da yeniden kullanılmaya başlandı. Biz bu yazımızda dekorasyon malzemesi olarak nasıl kullanıldığını, kullanım alanlarını ve bu alanların başında gelen mutfakları anlatacağız. Yeni yüz yılda mutfak dekorasyonunda doğal taş kullanımı, getirileri varsa avantajları ve dezavantaklarından bahsedeceğiz.

Mutfak tezgahı olarak doğal taş kullanımı

Şu anda doğal taşlar genelde dekorasyon amaçlı süs malzemeleri olarak kullanılıyorlar. Ancak mutfaklarda siz farklı bir hava yaratmak, rustik tarzın esintilerini hissetmek istersenzi işlenmemiş taşları tezgah olarak kullanabilirsiniz. Şekil verilmemiş normal mermerlerin yanında kara beton dediğimiz en eski taşları, kırmızı mermerleri, granitleri tezgahlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Bir dekorasyon malzemesi olarak doğal taşlar

Doğal taşlar dekorasyon malzemesi olarak kullanıldığında ağırlı olarak tüm duvar veya bir duvar, kısmı duvar olacak şekilde duvar dekorasyonu malzemesi olarak kullanılıyor. Kullanıldığı alanı doğrudan etkileyen, rengini ve ışığını tamamen kendi renk tonlarına uyarlıyan bu güçlü dekorasyon malzemesini kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Geneli itibari ile açık renk tonlarında bir mutfak dekorasyonu kullanılıyorsa beyaz gibi şeffaf renk tonlarında doğal taşlar tercih etmek uygun oluyor. Eğer loş ve havalı bir mutfağınız olsun istiyorsanız koyu gri tonlarındaki granit taşları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.